ادوار گذشته

دوره ی اول

به منظور ترغیب بیشتر دانشجویان کامپیوتر و فناوری اطلاعات و هم چنین انجام فعالیت های علمی و تحقیقاتی،آن هم از جنس آکادمیکی و بسترسازی برای این چنین فعالیت هایی،عده ای از دانشجویان ،پیگیر تشکیل انجمن علمی شدند>با تلاش آنان کارهای اداری وثبت انجمن به صورت رسمی آغاز و برای مشخص شدن اعضای شورای مرکزی ، انتخاباتی در روز 23 اسفند 87 برگزار گردید.پس از رای گیری ، 5نفر اعضای شورای مرکزی و 2 نفر اعضای علی البدل (طبق اساس نامه)تعیین شدند.
قابل ذکر است در جلسه ی اول شورای مرکزی آقای مجید حاجیلو استعفا داده و آقای نورمند اولین عضو علی البدل، به جای ایشان در انجمن به فعالیت پرداختند.در همان جلسه نیز با رای گیری شورا ، دبیر و نائب دبیر انتخاب گردیدند.
پس از رای گیری،انجمن به صورت رسمی آغاز به کار کرد و در ابتدا،در پایان اسفند ماه،مسئله ی حضور در در دومین جشنواره ی ملی حرکت (اردیبهشت 88)مطرح شد.پساز مشورت با اساتید و با توجه به فرصت کوتاه یک ماهه تا جشنواره ،قرار شد قسمت مهمی از یک کتاب مرجع ترجمه و برای شرکت در بخش مسابقات جشنواره فرستاده شود.پس از جلسه ای که با چند تن از دانشجویان تشکیل گردید،تصمیم بر آن شد که قسمت MFC از کتاب ivor Horton در 13 روز عید ترجمه شود.12 نفر از دانشجویان با تشویق و همکاری اساتید محترم به ترجمه کتاب و سپس ویرایش آن پرداختند و پس از چاپ یک جلد ،آن را به جشنواره فرستادند.

ابتدا قرار بر آن بود که با همکاری سایر انجمن های علمی،غرفه ای در این جشنواره برای معرفی انجمن های علمی دانشگاه آن به دانشجویان سایر دانشگاه ها ،برپا گردد. اما با توجه به اینکه تمامی انجمن های دانشگاه ، به تازگی شکل گرفته بودندو در آغاز کار چیزی در دست نداشتند،بر آن شدند تا بدون داشتن غرفه و فقط برای شناخت انجمن های علمی سایر دانشگاه ها در این جشنواره شرکت کنند. این بازدید باعث شد تا با انجمن های علمی کامپیوتر و فناوری اطلاعات سایر دانشگاه ها که سابقه ی فعالیت آنها بیشتر از این انجمن بود ارتباط برقرار کنند،تا بتوانند از تجربیات آن ها استفاده نمایند.
کمیته بندی وظایف و واگذاری گمیته ها به اعضا،حرکتی بود که باعث سازماندهی فعالیت های انجمن شد.

فرم ها ی عضو گیری برای ثبت نام از افرادی که تمایل به همکاری با انجمن و فعالیت در کمیته ها را داشتند،تهیه شد.در اردیبهشت ماه،کلاس های C++,MFC برای دانشجویان برگزار گردید.در خرداد ماه نیز با همکاری فنی و حرفه ای استان کلاس های شبکه برگزار شد.
در تابستان نیز با توجه به فرصتی که در اختیار بود،اعضا با جمع آوری اساسنامه های چندین انجمن علمی،به تدوین اساس نامه ی ابتدایی پرداختند. در این مدت،برنامه ها آتی انجمن ،طرح ریزی و همکاری های لازم به منظور برگزاری اولین مجمع عمومی انجام شد.
با شروع نیمسال اول 89-88 ،دوشنبه 20 مهر ماه ، اولین مجمع عمومی این انجمن تشکیل شد.این گردهمایی به منظور خوش آمد گویی دانشجویان ورودی سال تحصیلی جدید، معرفی رشته های کامپیوتر و فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد،معرفی انجمن،شرح فعالیت های گذشته و برنامه های دیگر از جمله تقدیر از نفرات برترACM استانی اردیبهشت ماه 88 برگزار گردید. قابل ذکر است که این مجمع،اولین مجمع عمومی برگزار شده توسط انجمن های علمی دانشگاه بود.
نیاز به اطلاع رسانی بهتر و هم چنین دغدغه ی کاغذی کردن مطالب روز تکنولوژی،باعث شد تا درخواست مجوز نشریه به شورای فرهنگی دانشگاه ارائه و پس از حدود یک ماه به این درخواست رسیدگی شود.سرانجام نشریه تخصصی ویستا به صاحب امتیازی انجمن علمی کامپیوتر و فناوری اطلاعات مجوز چاپ گرفت.
برای آشنایی اعضای انجمن با کمیته های موجود،جلسات توجیهی توسط دبیر هر کمیته برگزار شد.برگزاری مسابقه ایده ی برتر نیز از فعالیت هایی بود که در این نیمسال انجام شد.
با پیگیری انجمن علمی و همکاری دیگر انجمن ها،4 و 5 آذرماه 88،دانشجویان از نمایشگاه بین المللی الکامپ در تهران بازدید کردند.
تیم پژوهشگران و مخترعین و همچنین تیم ترجمه با کوشش دانشجویان و همکاری انجمن تشکیل شدند.

با توجه به اینکه دانشجویان توانایی خود را در مسابقات ACM نشان داده بودند و از سال 86 تا 88 هرسال در مسابقات ACM استانی خوش درخشیده و جزء سه تیم برتر بودند،انجمن تصمیم گرفت برای اولین بار مسابقه ی ACM درون دانشگاهی را برگزار نماید.

پس از حدود یک ماه برنامه ریزی و تلاش دوستان و همکاری های دکتر بشیری(مدیر گروه کامپیوتر)،همچنین پشتیبانی و حمایت دانشگاه از این فعالیت سرانجام در روز پنج شنبه 28 آبان ماه، مسابقات برگزار و در انتها به سه تیم برتر جوایزی اهدا شد.پس از برگزاری مسابقه و کسب تجربه ای خوب،پیشنهاد برگزاری مسابقات ACM غرب کشور به دانشگاه ارائه شد،که این نیز با حمایت دانشگاه روبرو و در همان زمان فعالیت های مقدماتی آن برای برگزاری انجام شد.
ثبت نام دوره های غیرحضوری زبان (XLC) هم در این نیمسال انجام شد.
پس از هماهنگی با فنی و حرفه ای همدان،چهارشنبه 11 آذر ماه،جلسه توجیهی برای دوره ی کار آفرینی KAB و E_Learning برگزار شد و پس از آن از دانشجویان برای شرکت در این دوره ها ثبت نام به عمل آمد.
با توجه به ابلاغیه امور دانشجویی و فرهنگی مبنی بر اینکه تا 20آذرماه باید تمام کانون ها و انجمن ها انتخابات برگزار کنند، با اینکه فعالیت این انجمن به 1 سال نمی رسید،اما اقدامات لازم برای انتخابات انجام شد.در روز 23آذر 88 دومین مجمع عمومی انجمن و انتخابات شورای مرکزی برگزار گردید.هم چنین در این مجمع به مناسبت هفته ی پژوهش از برگزیدگان مسابقه ایده ی برتر تقدیر به عمل آمد.
پس از رای گیری، اعضای شورای مرکزی و علی البدل تعیین گردیدند و سه روز بعد فعالیت های دوره ی دوم به طور رسمی آغاز گردید.
اعضای شورای مرکزی دوره ی اول:
دبیر: معصومه خسروی -فناوری اطلاعات-ورودی 86
نائب دبیر و دبیر کمیته ی آموزش:
ناصر الله دادی-سخت افزار-ورودی 86
دبیر کمیته پژوهش و ترجمه:
رضا نورمند-فناوری اطلاعات-ورودی 86
دبیر کمیته روابط عمومی:
اهدیه خالدیان-سخت افزار -ورودی 86
دبیر کمیته سایت،نشریه و سمینار:
ریحانه نقیبی-سخت افزار-ورودی 86

برگرفته از نشریه ی ویستا منتشر شده در 17 آبان 1389