راهنمای خرید لپ تاپ دانشجویی

لپ تاپ ها به عنوان یک پلتفرم سخت افزاری تثبیت شده در طی چند دهه، تبدیل به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما شده اند. چه در منزل و چه در سر کار، بخشی از وظایف و کارهای روزمره ما با لپ تاپ ها سر و کار دارد.اما اگر دانشجو هم باشید احتمالا خیلی بیشتر با لپ تاپ ها در ارتباط خواهید بود .

بعد از ورود به دانشگاه دغدغه ی خیلی از دانشجو ها مخصوصا دانشجوهای رشته های مهندسی خرید یک لپ تاپ جمع و جور و مناسبه….همه ی ما دوست داریم که  با کمترین قیمت بیشترین امکانات را در اختیار داشته باشیم اگر شما هم به فکر خرید یک لپ تاپ با چنین شرایطی هستید تا آخر این آموزش با ما همراه باشید .

در این آموزش ما چندین مرحله را طی میکنیم تا در نهایت به یک انتخاب مناسب برسیم :

مرحله ی اول : دوران انتخاب محصول از پشت ویترین بر اساس قشنگی و زیبایی گذشته است! اگر به خوبی نیازهای خود و امکانات محصولی که انتخاب کرده اید را ندانید، قطعاً در آینده به مشکل خواهید خورد. بهتر است قبل از خرید فاکتورهای مورد نیاز خود را بر روی کاغذ یادداشت کنید و آنها را در انتخاب هایتان مد نظر قرار دهید پس به زبان ساده تر در مرحله اول ببینید که چه میخواهید! مثلا این که به چه مقدار رم ، گرافیک ، فضای ذخیره سازی و… احتیاج دارید . توصیه ی ما به شما این است که که در این مرحله تا جایی  که میتوانید با خودتان رو راست باشید چون معمولا همه ی ما وقتی نیاز هایمان را مشخص میکنیم به فکر رم 16 گیگابایتی ، گرافیک فوق العاده ، هارد 2 یا 3 ترابایتی و …. هستیم ولی مسلما این ها نیاز های یک دانشجو نیست حتی اگر شما خیلی دست بالا هم حساب کنید باز هم این سخت افزار خیلی خیلی فراتر از نیاز های معمولی ماست به طوری که شما شاید هیچ گاه نتوانید 8 گیگابایت از این 16 گیگابایت رم رامورد استفاده قرار دهید .به هر حال با توجه به مطالبی که گفته شد در مرحله ی اول  نیاز هایتان را لیست کنید .خب شاید سوالی که برایتان پیش آمده این باشد که من به چه مقدار رم یا گرافیک و… احتیاج دارم برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید :

مرحله ی دوم :

بعد از لیست کردن نیازهایتان باید بگردید و لپ تاپی که متناسب با نیاز هایتان باشد را پیدا کنید.این که از چه برندی میخواهید لپ تاپ بخرید شاید خیلی مهم نباشد اما مهم ترین موضوع در این رابطه خدمات پس از فروش  شرکت ها است.البته از این هم نگذریم که لپ تاپ های برخی از برند ها از نظر استحکام بدنه ، کیفیت قطعات و …. با کیفیت تر از سایرین هستند اما این مسئله خیلی مشکل ساز نیست .

و اما ویژگی های سخت افزاری :

رم :

رم یکی از مهمترین فاکتور ها در خرید لپ تاپ مناسب میباشد . اگر خیلی ساده بخواهیم صحبت کنیم مقدار  رم  مشخص میکند که به طور همزمان چند برنامه را میتوانیند اجرا کنید البته فقط این نیست و سرعت کامپیوترتان تا حدودی به میزان حافظه و سرعت رم بستگی دارد .پس اگر به دنبال اجرای همزمان برنامه های مختلف هستید دنبال حافظه های بیشتری برای رم باشید و اگر دنبال سرعت بالاتر برای سیستمتان هستید دنبال تکنولوژی ساخت بالاتر باشید.در حال حاضر تکنولوژی  DDR3  معمول هست اما به تازگی تکنولوژی  DDR4  هم به بازار آمده  که  فرکانس و در نتیجه سرعت بیشتری ارائه میدهد  . جدول زیر به طور خلاصه این دو تکنولوژی را مقایسه کرده است :

همانطور که مشاهده میکنید رم های DDR4 دارای سرعت خواندن و نوشتن بالاتر ، حافظه ی بیشتر و مصرف برق کمتر هستند که مجموعه ی این ها میتواند روی عملکرد سیستم شما خیلی تاثیر گذار باشد  البته یادتان باشه که تنها رم در افزایش سرعت کامپیوتر تاثیر گذار نیست و سرعت CPU و مهم تر از همه سرعت هارد دیسک در این موضوع تاثیر گذارند. به هر حال توصیه ی ما این هست که اگر توان مالی دارید حتما رم های DDR4 را انتخاب کنید در غیر این صورت هم خیلی نگران نباشید چون اتفاق خیلی بدی نمی افتد!! در خصوص حافظه ی رم هم با توجه به نیازتان در اجرای همزمان برنامه ها حافظه ای بین 4 تا 12 گیگابایت انخاب کنید . مطمئن باشید که مقدار کمتر از این محدوده دردسرساز میشود و مقدار بیشتر هم اصلا به کار شما نخواهد آمد.همین 12 گیگابایت هم خیلی دست بالاست!!! و برای کسانیست که علاوه بر امور مهندسی به بازی های کامپیوتری هم علاقه مندند .با توجه به این مطالب  سه تقسیم بندی ایجاد میکنیم و نیاز هر دسته را مشخص میکنیم :

( یادتان نرود که باز هم با خودتان رو راست باشید !!!!)

دسته ی اول :

“من خیلی زیاد با لپ تاپم کار نمیکنم هر از چند گاهی برای تماشای فیلم و وبگردی و شاید هم بعضی وقتا برای بازی کردن ازش استفاده میکنم در کار های مهندسی هم خیلی زیاد وارد نیستم و معمولا برای انجام پروژه های درسی سراغ این جور کار ها میرم….با نرم افزار هایی مثل فوتوشاپ ، اتوکد ،مطلب و… هم خیلی آشنایی ندارم و خیلی حرفه ای ازشون استفاده نمیکنم.استفاده ی من به طور خلاصه شامل موارد زیر میشه :

گوش دادن موسیقی ، تماشای فیلم ، وبگردی ، بازی کردن ، خواندن کتب الکترونیکی و بعضی وقت ها استفاده از نرم افزار های مهندسی  و برنامه نویسی و از این دست استفاده ها . “

اگر جزو این دسته هستید توصیه ما این است که اگر خیلی ضروری نیست اصلا لپ تاپ نخرید مطمئن باشید این موارد با یک گوشی هوشمند سطح متوسط هم قابل انجام دادن است و اما در خصوص نرم افزار های مهندسی و برنامه  نویسی میتوانید از کامپیوتر های موجود در سایت دانشگاه استفاده کنید و اگر دسترسی به آنها برایتان سخت است ناچارید که لپتاپ خریداری کنید .فارغ از سایر قسمت های سخت افزاری 4 گیگابایت رم برای چنین استفاده ای خیلی هم زیاد به نظر میرسد البته اگر به بازی های خیلی گرافیکی علاق مند نیستید !

دسته ی دوم :

من با لپ تاپم معمولی کار میکنم معمولا هر وقت که دانشگاه برم همراهمه.کار های مهندسی هم انجام میدم (با توجه به رشته ی تحصیلی ).اکثر نرم افزار های مهندسی را استفاده میکنم.با فوتوشاپ و سایر برنامه های گرافیکی هم کم و بیش آشنایی دارم و استفاده میکنم و پروژه های زیادی هم انجام میدم در کل استفاده ی من از لپتاپ شامل موارد زیر میشه :

برنامه نویسی،کارهای مهندسی(مطلب،اتوکد و…)،انجام پروژه،کار های گرافیکی ( فوتوشاپ و …) و بعضی وقت ها  انجام بازی های با گرافیک متوسط و بالا  به علاوه ی تمام کار های دسته ی اول .

معمولا اکثر ما جزو این دسته هستیم و معمول ترین دسته هم همینه . توصیه ما برای این دسته استفاده از رم 6 یا نهایتا 8 گیگابایتیه .مطمئن باشید که این مقدار بسیار ایده آل است و تمام نیاز های اشاره شده را برطرف میکند.با این مقدار حافظه رم علاوه بر اجرای همزمان تعداد محدودی از برنامه ها میتونید سرعت قابل قبولی را روی سیستمتان تجربه کنید .

دسته ی سوم :

لپ تاپ من تقریبا از من جدا نمیشه و به عبارتی عضوی از بدنم به حساب میاد!!!! من تقریبا همه کار با لپ تاپم انجام میدم از کار های گرافیکی سنگین مثل ساخت انمیشین گرفته تا انجام بازی های گرافیک بالا و …. من دوست دارم که لپ تاپم خیلی خیلی سریع باشه ، از عهده ی اجرای هر نرم افزار و بازی ای بربیاد و خلاصه هیچ کاری نباشه که نتونه انجام بده

 اولین توصیه ما به عزیزانی که در این دسته قرار میگیرند که بیشتر جنبه شوخی داره !!  اینه که درس مهمتر از همه ی این موارده و بهتره به جای این کارا ( البته منظورم بازی هاست!!!) به درستان برسید . ولی اگر خیلی در خرید چنین لپ تاپی مصر هستید باید بگم که کار شما فقط با رم بالا راه نمیفته و باید خیلی جوانب دیگه ای هم در نظر بگیرید اما در خصوص مقدار رم باید بگم که یک رم  8 تا 12 گیگاباتی بسیار مناسبه و از عهده این نیاز ها بر میاد.

 خب تا این جا فکرمیکنم بتوانیند مقدار رم مورد نیازتان را انتخاب کنید.به هر حال شما یا جزو یکی از این دسته ها هستید یا بین دوتا از آنها قرار میگیرید که در این صورت تشخیص مقدار مورد نیازتان بر عهده ی خودتان است.  همین الان یک کاغذ بردارید و مقدار رم مورد نیازتان را یادداشت کنید.

خب برویم سراغ انتخاب کارت گرافیک :

گرافیک :

بعد از رم یک از مهمترین قسمت های هر سیستم کارت گرافیک است . البته به این نکته توجه کنید که اکثر لپ تاپ ها دارای دو پردازنده گرافیکی مجزا هستند که اولی یک تراشه است که جزئی از CPU  به حساب میاد و نسبت به کارت گرافیک دوم که از توان پردازشی بالاتری برخورداره کم مصرف تر است . باید بگویم که اگه قصد دارید که بازی های گرافیکی را روی لپتاپتان اجرا کنید و همچنین از نرم افزار های گرافیکی استفاده کنید باید دنبال لپ تاپ هایی با پردازنده ی دوم قویتر باشید در غیر این صورت خودتان را خیلی اذیت نکنید !

اجازه بدهید تا بحث درباره ی گرافیک پردازنده را به قسمت بررسی پردازنده موکول کنیم و فعلا درباره کارت گرافیک مجزا صحبت کنیم.

معروف ترین شرکت ها :

در زمینه ی کارت های گرافیکی به دلیل تکنولوژی ساخت بالا ، شرکت های زیادی فعالیت نمیکنند و غالبا محصولات دو شرکت معروف Nvidia , ATI   در بازار موجود هست . وجود رقبای اندک در این حوزه مطلقا باعث نشده که این تکنولوژی کم تر از بقیه پیشرفت کنه و میشه گفت از برخی جهات جلوتر هم هست.از این بحث ها که بگذریم باید بگم که انتخاب یکی از این شرکت ها چندان کار ساده ای نیست و محصولات هر دو واقعا عالی هستند اما اگر خیلی وسواس هستید! مثل قبل از دسته بندی های زیر استفاده کنید البته این را هم بگویم که سعی کنید کارت گرافیکتان با پردازنده همخوانی داشته باشد در این مورد محصولات شرکت Nvidia بیشتر با پردازنده های Intel  و محصولات ATI  بیشتر با پردازنده های شرکت AMD  همخوانی دارند .

دسته ی اول :

من خیلی با لپ تاپم بازی نمیکنم اصلا اعتقاد من بر این که این وسیله برای بازی ساخته نشده اگرهم گاهی بخواهم بازی کنم خیلی با بازی های سنگین میانه ندارم و به یک بازی خوب که چند ساعتی سرگرمم کنه راضی میشم.در خصوص نرم افزار های گرافیکی هم باید بگم خیلی با این جور کار ها آشنا نیستم . بعضی وقت ها از فوتوشاپ و … استفاده میکنم اما در کار های پیشرفته تر مثل ساخت انیمیشن اصلا سررشته ندارم .

در این مورد پیشنهاد میکنیم  که از محصولات ATI  استفاده کنید البته معنی حرفم این نیست که این محصولات از رقبای خودشون سطح پایین ترند بلکه منظورم اینست که در این رنج کاری قیمت محصولات ATI  خیلی به صرفه تر از  محصولات Nvidia است. 1 گیگابات حافظه اختصاصی برای پردازنده گرافیکی هم برای این دسته خیلی مناسب به نظر میرسه.

دسته دوم :

من بازی کردن رو خیلی دوست دارم اما نه خیلی حرفه ای . اگر بازی جدیدی وارد بازار بشه دوست دارم نصبش کنم و حالا اگر هم نصب نشد خیلی مهم نیست همین که لپ تاپم بتونه بازی های رده ی متوسط رو به بالا رو برایم اجرا کنه کافیه.در خصوص کار های گرافیکی با نرم افزار های انیمیشن سازی( مثل Maya ) هر از چندگاهی کار میکنم اما خیلی حرفه ای نیستم  با فوتوشاپ هم آشنایی دارم و در حد متوسط استفاده میکنم

انتخاب کردن برای این دسته واقعا سخته ! محصولات هر دو شرکت در این رنج عالین و واقعا نمیشه خیلی مقایسشان کرد ولی با این وجود اگر بیشتر به دسته ی اول متمایلین بهتره ATI  رو انتخاب کنید و اگر بیشتر به دسته ی سوم متمایلین از کارت گرافیک های Nvidia  استفاده کنید و اگر دقیقا در همین دسته قرار دارید خیلی وسواس به خرج ندین چون خیلی تفاوت نمیشه قائل شد. برای این دسته هم حافظه 2 گیگابایتی عالیه اما اگه قدرت خریدتون خیلی بالاست میتونین گزینه های بهتری هم داشته باشین .

دسته سوم :

مسلما شما یا گیمر هستید یا انیمیشن ساز !.احتمالا این دسته خودشان میدانند که باید سراغ کدام شرکت بروند اما جهت یادآوری باید بگویک که م در این رنج، محصولات شرکت Nvidia از ATI  به صرفه ترهستند و با قیمت کمتر میتونید یک کارت گرافیک خیلی خوب تهیه کنین اما اگه مسئله مالی خیلی براتون مهم نیست بهتره نیم نگاهی هم به کارت گرافیک های ATI  بندازید.

سری پردازنده :

در بازار پردازنده ها نیز همانند بازار پردازنده های گرافیکی رقبای چندانی وجود ندارد و در این حوزه هم همان دو شرکت معروف Intel  و AMD  در حال فعالیت هستند البته در این حوزه تا این لحظه که این مقاله در حال نوشته شدن است شرکت Intel  همواره یک قدم از رقیب خود جلوتر بوده است به همین دلیل توصیه ما این است که تا جایی که امکان دارد سعی کنید از پردازنده های شرکت اینتل استفاده کنید اگر هم نشد فدای سرتان!!

نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کنیم نحوه ی انتخاب پردازنده های Intel است.آخرین سری از محصولات این شرکت سری Core i است ومحصولات این شرکت اکثرا در سریCore i7   Core i3 , Core i5 ,عرضه میشوند.

 هر کدام از این سری ها در نسل های مختلف ساخته میشوند که تفاوت نسل ها به  این گونه است :

ردیف نوع معماری سال ارائه ابعاد معماری
1 نسل اول – معماری Nehalem 2008 45 نانومتری
2 نسل دوم – معماری Sandy Bridge 2011 32 نانومتری
3 نسل سوم – معماری Ivy Bridge 2012 22 نانومتری
4 نسل چهارم – معماری Haswell 2013 22 نانومتری
5 نسل پنجم – معماری Broadwell 2014 14 نانومتری
6 نسل ششم – معماری Skylake 2015 14 نانومتری

ابعاد معماری کمتر به این معناست که روی تراشه ی کوچکتر تعداد ترانزیستور های بیشتری قرار گرفته است به این معنی که فاصله ی آن ها از یکدیگر کمتر بوده و علاوه بر قدرت پردازشی بیشتر گرمای کمتری تولید میکنند.

هر کدام از پردازنده های این شرکت دارای اسم به خصوصی هستند که در این جا به تفسیر هر بخش از این اسم میپردازیم :

یک پردازنده اینتل اسمی همانند شکل زیر دارد :

بخش اول در این نام‌گذاری با i7, i5, i3 یا  M شروع می‌شود و مشخص کننده سری پردازنده است. عدد اول از بخش عددی، به نسل پردازنده اختصاص دارد. در مثال بالا عدد ۶ نشان‌دهنده‌ی نسل ششم (Skylake) است و سه رقم بعدی نیز شماره‌ی   SKU است. اما بخش مهم در پردازنده‌های اینتل که تفاوت بین پردازنده‌های موبایل و دسکتاپ را مشخص می‌کند در انتهای این رشته قرار دارد. در جدول زیر می‌توانید توضیح مربوط به حروف آخر در نام پردازنده‌ها را مشاهده کنید:

(منبع : زومیت )

اما سوالی که در اینجا مطرح است این است که تفاوت بین این سری ها در چیست ؟

عده ای تصور میکنند که عدد موجود در این سری بیانگر تعداد هسته های پردازنده است که باید بگوییم اگر شما هم چنین فکری میکنید سخت در اشتباهید.درست است تعداد هسته های Core i7  از تعداد هسته های

Core i5  بیشتر است اما این به این معنی نیست که پردازنده Core i7 حتما 7 هسته دارد.در خصوص تعداد هسته ها به این نکته توجه داشته باشید که هر چه تعداد هسته های پردازنده ای بیشتر باشد میتواند عملیات های بیشتری را به طور همزمان پردازش کند و به عبارتی توانایی Multi-Tasking  کامپیوتر شما را بهبود میبخشد.

با توجه به مطالب گفته شده احتمالا بتوانید نیاز خود را مشخص کنید بیشتر پردازنده های لپ تاپ ها در بخش Mobile  ( در جدول بالا ) قرار میگیرند.

وزن :

بعد از این قسمت های اصلی مهمترین قسمت از دید یک دانشجو وزن لپ تاپه. با توجه به این موضوع که آیا لپ تاپتان را خیلی همراه خودتان به دانشگاه میبرید یا نه درباره این موضوع تصمیم بگیرید.لپ تاپ های سنگین واقعا آزار دهنده اند و بعد از مدتی علاوه بر این که خسته اتان میکنند باعث بروز درد در ناحیه ستون فقرات میشوند به خاطر همین توصیه میکنم که سبک ترین لپ تاپ ممکنی که سایر فکتور های شما رو داشت انتخاب کنید.خیلی ها ممکنه به راحتی از این موضوع بگذرن اما باور کنید که این مسئله خیلی خیلی مهمه ( البته از دید دانشجو) و ممکنه بعدا از خریدتان ناراضی بشوید پس تا میتوانید دنبال لپ تاپ های سبک باشید.

صفحه نمایش :

خود این بخش به چند بخش دیگر تقسیم میشود که تک تک دربارشان صحبت میکنیم :

اندازه صفحه نمایش :

بیشتر لپ تاپ ها با صفحه نمایش 15 اینچی عرضه میشوند اما لپ تاپ های کوچکتر و بزرگتر(17 اینچی) هم در بازار هست. با توجه به مسائلی که در قسمت وزن مطرح شد باید اندازه ای رو مشخص کنید که برایتان مشکل ساز نشود.اگر خیلی خیلی اهل تماشای فیلم و بازی کردن و… هستید لپ تاپ های 17 اینچی برای شما مناسب هستند البته اگه نخواهید خیلی با خودتان حملش کنین اگر هم خیلی خیلی! برایتان مهم نیست بهتره که لپ تاپ های 15 اینجی رو انتخاب کنید که همه هم همین کا رو میکنند.برخی هم ممکنه نیاز های خاصی داشته باشن که در این صورت باید دنبال لپ تاپ های کوچکتر از 15 اینچ بروند .

دقت صفحه نمایش :

دقت صفحه نمایش هم در صورتی برای شما خیلی اهمیت پیدا میکنه که علاقه مند به فیلم و بازی باشید اگر هستید یا نیستید بهتره دقت صفحه نمایشتون 1080*1920 یا همون FullHD  باشه اگر علاقه به فیلم و بازی داشتید روی این مسئله بیشتر پافشاری کنید و اگر هم نیستید باز هم پافشاری کنید اما کمی کمتر!!

در مورد دقت صفحه نمایش این نکته رو بگم که اصلا و ابدا صفحه نمایش های 4K  رو انخاب نکنید چون این صفحه نمایش ها به تازگی وارد بازار شدند و با اکثر نرم افزار ها همخوانی ندارند و وقتی برنامه ای رو اجرا میکنید ممکنه نوشته ها و دکمه ها خیلی کوچک یا خیلی تار به نظر برسند به خاطر همین اصلا طرف این دسته از صفحه نمایش ها نروید .

مات یا براق بودن صفحه نمایش :

حتما از صفحه نمایش های مات استفاده کنید . فرق صفحه نمایش های مات و براق اینه که صفحه نمایش های براق کنتراست بالاتری دارند و تصاویر واضح تر نمایش داده میشوند اما در عوض بازتاب نور از صفحه نمایش باعث میشود که نتوانیند خیلی خود صفحه را ببینید و صفحه نمایش تقریبا مثل یک آینه عمل میکند.اگر در محیط های پر نور زیاد با لپ تاپتان کارمیکنید حتما از صفحه نمایش های مات استفاده کنید و اگر استفاده از لپ تاپتان فقط به محیط خانه محدود میشود و شما هم نسبت به وضوح صفحه خیلی خیلی حساسید از صفحه نمایش های براق استفاده کنید.عکس زیر ه خوبی گویای توضیحات بالاست :

حافظه داخلی :

Hard-Disk یکی از قسمت های مهم و تاثیر گذار در تعیین سرعت کامپیوتر است. هر چقدر هم که سخت افزار شما قوی باشد و از بهترین پردازنده ها و رم ها هم که استفاده کرده باشید تا وقتی که سرعت هارد شما پایین باشد سرعت سیستم شما هم پایین است .به طور کلی هارد های مورد نیاز دانشجو ها را میشه به سه دسته تقسیم کرد:

  • هارد های با سرعت چرخش 5400 دور در دقیقه
  • هارد های با سرعت چرخش 7200 دور در دقیقه
  • هارد های حالت جامد ( SSD )

همونطور که میدونید هارد های معمولی دارای دیسک های چرخان هستند و دسترسی به اطلاعات با چرخش دیسک و حرکت هد همراه است اما در هارد های حالت جامد اصلا همچنین خبری نیست و همه چیز با بالا ترین سرعت بدون هیچ حرکت مکانیکی در حال انجام شدن است اما به خاطر تازه بودن تکنولوژی هارد های حالت جامد قیمتشان خیلی بالاست که باعث میشود ما خیلی نتوانیم از آن ها  استفاده کنیم.

 میزان حافظه هم به طور معمول بین 500 گیگابات تا 2 ترابایت متغیره.این رو هم بگم که افزایش میزان حافظه در هارد های معمولی از این جهت که باعث افزایش سایز دیسک گردان میشه میتونه تا حدودی سرعت سیستم را کاهش دهد .

به منظور انتخاب درست در این بخش ما دوباره دسته بندی هارو انحام میدیم :

دسته اول :

من اطلاعاتم را خیلی نگهداری نمیکنم اصلا خیلی به آرشیو کردن اطلاعات عقیده ندارم و کلا به هر دلیلی(مثلا امنیتی ) چیزی توی لپ تاپم نگهداری نمیکنم .

برای این دسته یه هارد 5400 با حافظه 500 گیگابایت خیلی عالیه البته اگه سرعت هم براتون مهمه بهتره از هارد های 7200 و اگر میتونین از پس قیمتش هم بربیاین بهتره از هارد های حالت جامد استفاده کنید.اگر لپ تاپی که انتخاب کردید هارد SSD  ندارد نگران نباشید چون بعدا میشه بهش اضافه کرد .

دسته دوم :

من گاهی اوقات فیلم تماشا میکنم و دوست دارم که اونها رو در لپ تاپم داشته باشم.دوست دارم چندین بازی هم روی لپ تاپم نصب باشه ( البته منظور بازی های سنگین هست ).کلا از ذخیره کردن اطلاعات بدم نمیاد.

برای این دسته هم مثل دسته قبل میشه تصمیم گرفت با این تفاوت که باید حافظه ای بین 750 گیگابایت تا 1 ترابایت انتخاب کنید .

دسته سوم :

من به جمع آوری و دسته بندی اطلاعات خیلی علاقه مندم.همیشه دوست دارم مجموعه ای  از نرم افزار ها ، فیلم ها ، بازی ها ، مستند ها ، انیمیشن ها ،موسیقی ها و … در لپ تاپم باشه تا در صورت نیازسرگرمی داشته باشم.

برای این دسته توصیه ی  ما اینه که از هارد های باظرفیت بالا ( بین 1 تا 2 ترابایت) استفاده کنند.البته این را هم بگویم که این حجم از حافظه همانطور که گفتم سایز دیسک چرخان شما را افزایش میدهد وسرعت سیستم تا حدودی پایین می آید. بهترین کار برای این دسته این است که لپ تاپی بخرند که در کنار هارد معمولی یه هارد SSD  هم داشته باشد.شما میتوانید ویندوز ( یا هر سیستم عاملی دیگری ) را بر روی هارد  SSD  نصب کنید تا به حداکثر سرعت برسید و بقیه اطلاعات را روی هارد معمولی ذخیره کنید .

تعداد و نوع پورت ها :

در این خصوص از این مثال معروف استفاده کنید : هر چه بیشتر ، بهتر !

تعداد پورت های بیشتر باعث میشود که بتوان به طور همزمان از وسایل جانبی بیشتری استفاده کرد که همانطور که گفتیم این مسئله ممکنه برای برخی مهم باشه و برای برخی هم نباشه . در خصوص نوع پورت سعی کنید که پورت ها بیشترین تنوع را داشته باشند. در حال حاضر  پورت های Usb  در نسل دوم و سوم در بازار موجود هستند که بهتر است لپتاپتان را طوری انتخاب کنید که هم پورت  Usb 2  داشته باشد و هم Usb 3  .اگر فقط از پورت Usb2 استفاده کنید سرعت بالای پورت های Usb 3  را از دست میدهید و اگر فقط از پورت های Usb 3  استفاده کنید احتمالا ابزار های جانبی ی قدیمی ای  هستند که با این پورت ها سازگار نیستند . چون یکی از نیاز های ما دانشجویان ارائه مطالب با استفاده از Powerpoint   هست پس حتما دقت کنید که لپ تاپ پورت VGA  داشته باشد و به پورت HDMI  اکتفا نکنید . بقیه پورت ها نیز تقریبا بین تمام لپ تاپ ها مشترکند یا در حیطه ی نیاز یک دانشجو نیستند البته نوع خاصی از پورت ها نیز وجود دارند که پورت های Type – C  نامیده میشوند  وتمام انواع اتصالات از Usb  گرفته تا HDMI  و VGA  از طریق همین یک پورت قابل انجام است.البته اگر همچین چیزی میخواهید مسلما باید پول بیشتری بپردازید .

کیبورد :

در مورد کیبورد خیلی سخت گیری لازم نیست اما اگر برنامه نویسی میکنید حتما سعی کنید از کیبورد های جزیره ای استفاده کنید . دقت کنید که کلید ها مخصوصا کلید های Shift  و کلید های جهت دار به اندازه کافی بزرگ باشند تا به راحتی از آن ها استفاده کنید .

باتری :

 اگر شخصی هستید که بطور مستمر در سفر و جابجایی می باشید، باید لپ تاپی را انتخاب کنید که از ظرفیت باتری بالایی برخوردار باشد. البته رزولشن صفحه نمایش ، عملکرد پردازنده و خیلی چیز های دیگر بر روی عمر باتری تاثیر گذارند که شما باید با توجه به نیاز و نحوه استفاده اتان این موارد را در نظر بگیرید .

خب تا اینجا به پایان مرحله دوم رسیدیم.

مرحله سوم :

در مرحله بعد باید سعی کنیم که چند مورد پیشنهادی انتخاب کنیم.دقت کنید که ما تا اینجا مسئله قیمت را مطرح نکرده ایم چون نظر ما این است که ابتدا انتخاب خود را انجام دهید و پس از آن سعی کنید هزینه ی آن را فراهم کنید . اگر از ابتدا هزینه را مد نظر قرار دهید باید از خیلی از امکانات و با قابلیت ها چشمپوشی کنید درست است شاید شما نخواهید خیلی هزینه کنید اما اگر میتوانید کمی بیشتر هزینه کنید حتما این کار را انجام دهید تا بعدا پشیمان نشوید !!!!!

حال که نیاز هایتان دقیقا مشخص شد در بین محصولات برند های مختلف بگردید وچند مورد که بیشترین مطابقت با نیاز های شما داشت را انتخاب کنید.یکی از مهمترین کار ها در این مرحله این است که سعی کنید نظرات کاربران مختلف را در مورد محصول مورد نظرتان بخوانید. ممکن است لپ تاپی را انتخاب کنید که دقیقا مطابق نیاز های شما باشد اما مشکلاتی داشته باشند که شما آن ها را در نظر نگرفته اید . پس بهتر است که از دید چندین نفر به مورد پیشنهادیتان نگاه کنید و برای انجام این کار خواندن نظرات کاربران خیلی مفید است .

نکات پایانی : ( منبع : شهر سخت افزار)

1- هرگز سراغ ارزانترین ها نروید !

تفکر خرید ارزانترین محصول برای کاربردهای هرچند ساده و پیش پا افتاده مدت زیادیست که مرده است. بی تعارف بگوییم، اگر هنوز بودجه کافی برای خرید مدل دلخواه و مناسب خود را ندارید پس بهتر است دست نگه دارید و پول خود را آتش نزنید!

خرید ارزان ترین دستگاه ها همواره با پشیمانی همراه بوده است، زیرا سازندگان برای رسیدن به قیمتی رقابتی بسیاری از ویژگی ها و قابلیت ها را حذف می کنند تا بتوانند در گردونه رقابت باقی بمانند.

جدا از تمام این موارد، دستگاه های ارزان قیمت کیفیت ساخت به مراتب پایین تری را نسبت به دستگاه های پرمیوم و با کیفیت عرضه می کنند. گزارش های زیادی همواره از خرابی اجزای مکانیکی و متحرک مثل لولاهای دستگاه به ثبت می رسد و بخش بسیار زیادی از آنها مربوط به دستگاه های ارزان قیمت می باشد.

2- رزولوشن فاکتور مهمی در انتخاب نمایشگر نیست!

برخی افراد عادت دارند که تنها به پارامترهای کمی توجه می کنند، غافل از اینکه در مورد نمایشگر لپ تاپ موارد زیاد دیگری علاوه بر رزولوشن هستند که از آن چیزی نمی دانند. رزولوشن بیشتر اگر نیازی به آن نباشد، تنها مصرف انرژی بیشتر، تراکم تصویر بالاتر و مشکلات دیگری نظیر عدم سازگاری کامل با نرم افزارها و همچنین ریز شدن تصاویر را در پی خواهد داشت. به جای اینکه صرفاً دنبال رزولوشن بالاتر باشید، به فاکتورهای مهمتری نظیر مات بودن صفحه نمایش، دقت رنگ نمایشگر، زاویه دید بیشتر و قابلیت های اختصاصی نظیر نرخ اسکن بیشتر و … توجه داشته باشید.

3- به SSD ها اهمیت دهید، هارد دیسک ها کند هستند !

امروزه بحث استفاده از حافظه های جامد یا به اصطلاح SSD ها بسیار داغ است. SSD ها مزایای بسیاری نسبت به هارد دیسک های سنتی دارند و ارزش بهای پرداختی را هرچند با ظرفیت کمتر در مقایسه با هارد دیسک ها دارا می باشند. SSD ها در اندازه و رابط های مختلفی تولید می شوند، شما هم می توانید دستگاهی بخرید که بطور پیش فرض تنها حافظه SSD داشته باشد یا ترکیبی از یک ماژول SSD و یک هارد دیسک را در کنار هم استفاده کند. بدین صورت هم از مزایای سرعت بالای SSD ها بهره مند خواهید شد و هم اینکه یک فضای بزرگ مبتنی بر هارد دیسک برای آرشیو کردن اطلاعاتی که زیاد به آن سر نمی زنید در اختیار خواهید داشت.

4- لپ تاپ ها هم می توانند قابل ارتقا باشند !

بحث ارتقا و بروزرسانی کامپیوترها تنها منحصر به کامپیوترهای روزمیزی نیست و لپ تاپ ها هم می توانند با سخت افزارهای جدیدتر بروزرسانی شوند. این موضوع در مورد لپ تاپ های Workstation و Gaming اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند. شما چندین میلیون تومان را برای لپ تاپی می پردازید که تنها یک سال بعد با نسل جدیدی از سخت افزارها عرضه می شود. پس چه بهتر که محصولی بخرید که بتوانید با پرداخت هزینه ی کمتر، حداقل بتوانید حافظه های آن را ارتقا دهید.

5- قبل از خرید سعی کنید دستگاه مورد نظر را تست کنید !

اگر در شهرهای بزرگ ساکن هستید، این فرصت را دارید تا به فروشگاه و نمایندگی برند مورد نظرتان مراجعه کنید و دستگاهی که قصد خرید آن را دارید از نزدیک تست کنید. این کار باعث می شود تا برخی موارد را نظیر ابعاد، کیفیت ساخت، رنگ بندی و … را بطور واقعی از نزدیک مشاهده کنید و انتخابی صحیح تر داشته باشید. پیش آمده است که خریداران پس از خرید دستگاه و مشاهده آن چه که انتظار آن را نداشته اند، سعی در فروش آن با ضرری هنگفت داشته و تنها به دنبال رهایی از آن بوده اند.

6- نیم نگاهی به قابلیت های اختصاصی و ارزش افزوده دستگاه داشته باشید !

سازندگان بزرگ تنها به بروزرسانی های سخت افزاری جهت ترغیب خریداران اکتفا نمی کنند و از موارد دیگری هم جهت بالا بردن سطح محصول خود استفاده می کنند. استفاده از امکانات اختصاصی سخت افزاری و نرم افزاری نظیر اسپیکرهای پرقدرت، کیبوردهای حرفه ای، خنک کننده های پیشرفته، اپلیکیشن های انحصاری با جهت ساده تر و کارآمدتر کردن رابط کاربری، نرم افزارهای اصلی با لایسنس از پیش پرداخته شده و … همگی از این موارد هستند.

7- نیاز به پشتیبانی قوی در آینده را جدی بگیرید !

در انتهای تمامی این موارد، برای یک انتخاب قوی و مطمئن نیاز به یک شرکت خدمات دهنده مناسب دارید. در کشور خودمان لپ تاپ یکی از کالاهایی است که واردات آن محدود به مبادی رسمی شده و وارد کننده تضمین می دهد تا به خریدار خدمات پس از فروش مناسبی به مدت حداقل 12 ماه ارائه کند. برخی برندهای پرفروش در بازار توسط چندین شرکت پشتیبانی می شوند و هر کدام نیز مزایای منحصر به فرد خود نظیر ضمانت باتری و آداپتور، بیمه خسارت و شکستگی، پشتیبانی نرم افزاری بلند مدت و … را به همراه دارند.

اینکه صرفاً محصول مورد نظر را با کمترین قیمت ممکن از بین شرکت های ضمانت کننده انتخاب کنید، کاری صحیح نیست و بهتر است در این مورد مطالعه بیشتری انجام داده و از تجربیات دیگران نیز بهره مند شوید.

 

گردآورندگان:

محمد قمری          لیلا میرزایی مثبت

6 پاسخ

  1. درود، اگر به پرسش زیر پاسخ دهید بسیار سپاسگزار خواهم شد،
    آیا یک دانشجوی شیمی به لب تاب احتیاج مبرم دارد یا خیر؟

  2. سلام…مرسی از اطلاعات مفیدتون….یه لپ تاپ خوب برای دانشجوی مهندسی کامپیوتر لطفا معرفی
    کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.