روت کردن دستگاه اندرویدی، خوب یا بد؟!

احتمالا همه شما با مفهوم روت آشنا باشید. روت در لغت به معنای ریشه است. در اندروید روت نوع دسترسی محسوب می شود، شاید بتوان گفت دسترسی ریشه ای! به طور پیشفرض شما در این سیستم عامل به اجزای زیر سیستمی دسترسی ندارید ولی با روت کردن دستگاه خود به همچین قابلیتی دست پیدا می کنید. اصلا چرا باید همچین دسترسی ای داشته باشیم؟ آیا این دسترسی به نفع ماست؟ با این چه کار می توانیم انجام دهیم؟ ما سعی می کنیم در این مقاله کوتاه به این سوالات پاسخ دهیم.

مزایا

 • روت کردن دستگاه به شما اجازه نصب کردن رام های مختلف اندروید را می دهد. رام در واقع سیستمی نرم افزاری بر مبنای اندروید است که معمولا شخصی سازی شده است. شرکت سازنده دستگاه شما، رام اندروید خالص را شخصی سازی کرده و روی دستگاه نصب کرده است. علت فرق داشتن شکل ظاهری app drawer، بخش تنظیمات، داشتن نرم افزار های پیشفرض از قبل نصب شده و… در دستگاه های مختلف همین فرق داشتن رام آنها است. شما با روت کردن می توانید رامی غیر از رام عرضه شده توسط شرکت سازنده برای گوشی خود نصب کنید و از امکانات رام های دیگر بهره مند شوید. مثلا اگر برای شما اندروید 6 عرضه نشده می توانید مثلا با نصب رام سیانوژن اندروید 6 را دستگاه خود نصب کنید. البته هر رامی با هر دستگاهی همخوانی ندارد.
 • می توانید نرم افزار های پیشفرض آزاردهنده را که امکان uninstall شان در حالت non root نبود حذف کنید.
 • یک سری از نرم افزار ها یا بخشی از امکانات آنها هست که فقط با حالت root کار می کند. به عنوان مثال نرم افزار adaway می تواند تمام تبلیغات را از گوشی شما حذف کند یا greenify که با آن می توانید فعالیت هر اپی را در background غیر فعال کنید تا باتری بیشتری ذخیره شده و ram کمتری مصرف شود.
 • با روت کردن تقریبا می توانید از همه چیز در دستگاه تان backup بگیرید.
 • با نصب نرم افزار xposed به امکانات شخصی سازی فوق العاده زیادی دست پیدا کنید. مثل عوض کردن رنگ و شکل ظاهری منو ها، نحوه نمایش notification ها.
 • با روت کردن می توانید مجوز های هر نرم افزار را دستکاری کنید. به عنوان مثال می توانید دسترسی یک اپ خاص را به اینترنت قطع کنید.

معایب

 • اگر گوشی خود را روت کنید گارانتی آن باطل می شود. البته در صورت unroot کردن دستگاه به حالت قبلی خود باز می گردد.
 • همان طور که گفته شد شما با روت دستگاه به اجزای زیر سیستمی دسترسی پیدا می کنید. و اگر یک بدافزار به سیستم تان نفوذ کند آن هم این دسترسی را دارد. و اینجاست که می تواند خیلی مخرب تر عمل کند. به عنوان مثال می تواند هر نرم افزاری را بدون اینکه شما متوجه شوید نصب کند که حتی اگر هم شما متوجه شدید و اقدام به uninstall آن کردید، خود را دوباره نصب کند! یا یک adware می تواند در هرجایی از سیستم عامل به نمایش تبلیغات بپردازد. پس در این صورت مواظب اپ هایی که نصب می کنید باشید و از جاهای معتبر اپ های خود را دانلود کنید.
 • شما ممکن است به طور اتفاقی اقدام به uninstall یکی از نرم افزار های سیستمی کنید. هرچند این مورد را نمی توان خیلی به عنوان یک عیب محسوب کرد ولی به هر حال uninstall آنها موجب اخلال و ناپایداری در سیستم عامل می شود.
 • همه دستگاه های اندرویدی یک بخش به نام update center دارند که اگر شرکت سازنده برای دستگاه شما آپدیتی عرضه کرد در این بخش قرار می دهد تا از این طریق اندروید خود را بروزرسانی کنید. روت کردن دستگاه گاهی اوقات موجب اخلال در این بخش می شود. یعنی ممکن است اگر آپدیتی عرضه شد شما قادر به دانلود و اطلاع از عرضه شدن این آپدیت نباشید.
 • یک مورد دیگر نیز وجود دارد که در حال حاضر و با توجه به پیشرفت های صورت گرفته به سختی می توان آن را به عنوان یکی از معایب حساب کرد. زمانی روت کردن اندروید خیلی سخت بود و در صورت اشتباه ممکن بود به دستگاه خود صدمه بزنید. ولی الان با ابزارهایی مثل iroot و kingroot روت کردن ساده گشته است. پس سخت بودن روت کردن را ندید بگیرید!

در نهایت باید بگویم که اگر فکر می کنید به دسترسی روت احتیاج دارید و برای شما مزایا بر معایب می چربد می توانید اقدام به روت کردن دستگاه خود بکنید.

نویسنده: حسن زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.