قطع کردن آپدیت خودکار ویندوز 10 در اینترنت  کابلی و WiFi

یک روز در حال گشت و گذار در اینترنت هستید که یک دفعه اتصالتان قطع میشود. خب با خودتان می‌گویید که این یک مشکل رایج است و تا چند دقیقه دیگر درست می‌شود ولی اینطور نیست! ترافیک شما تمام شده است! اولین فکری که میکنید این است که کسی دارد از شما دزدی می‌کند. بعضی ها پسوردشان را عوض میکنند، wps مودم را چک میکنند، مودم را خاموش می‌کنند و فقط در صورت لزوم روشنش می‌کنند! غافل از اینکه مشکل میتواند از جای دیگری باشد. آپدیت های خودکار! در ورژن های قبلی ویندوز چهار گزینه در بخش آپدیت های خودکار بود که می‌توانستید گزینه Do not update automatically را انتخاب کنید. ولی در ویندوز 10 دو گزینه بیشتر نیست. دانلود و نصب بلافاصله، دانلود و نصب در زمانی که از سیستم استفاده نمی‌کنید. ولی نگران نباشید چون راهی برای قطع این آپدیت ها وجود دارد(هرچند که توصیه نمی‌شود). کافی است اتصال خود از اینترنت را metered اعلام کنید. یعنی اتصالی که محدودیت حجمی دارد.

نحوه قطع آپدیت ها در اینترنت wifi :

به این بخش از تنظیمات بروید:

Settings>Network & Internet>Wifi>Manage known network

روی wifi که می خواهید metered اعلام کنید کلیک کرده و properties را انتخاب کنید و set as metered connection را روی حالت on  قرار دهید(برای ورژن های قدیمی تر ویندوز 10 ممکن است مسیر گفته شده در تنظیمات کمی متفاوت باشد).

نحوه قطع آپدیت ها در اینترنت کابلی :

گزینه ای در تنظیمات ویندوز برای همچین قابلیتی وجو ندارد و شما باید برای اینکار باید وارد ریجستری ویندوز شوید که برای کاربران تازه کار و بی تجربه ممکن است خطرناک باشد. چون اعمال تغییرات اشتباه در ریجستری ممکن است موجب ناپایداری ویندوز و تغییراتی برگشت ناپذیر شود. پیش از این بهتر است مقاله‌های آموزشی مختلفی در این زمینه مطالعه کنید. همچنین قبل از اعمال تغییرات حتما از رجیستری و رایانه‌ی خود نسخه‌ی پشتیبان بگیرید.

واژه regedit در ویندوز سرچ کرده و برنامه را اجرا کنید. از پنل سمت چپ وارد این بخش شوید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkList\DefaultMediaCost

در پنل سمت راست روی Ethernet دوبار کلیک کنید. در پنجره باز شده data value را از 1 (unmetered) به 2 (metered) تغییر دهید.

البته به طور پیش‌فرض قادر به ویرایش این کلید نخواهید بود. اگر اجازه ای دسترسی نداشته باشید با  “Cannot edit …… : Error writing the value’s new contents.” مواجه خواهید شد. برای صدور اجازه دسترسی، روی DefaultMediaCost  کلیک راست کرده و گزینه permission را بزنید. روی Advanced و سپس change کلیک کنید. در تکست باکس Enter the object name to select، نام کاربری استفاده شده در ویندوز یا آدرس ایمیل استفاده شده در حساب کاربری مایکروسافتی را که با آن وارد ویندوز شده‌اید را وارد کنید. حالا برای تایید اعتبار روی Check Names کلیک کنید. سپس دکمه ok را در پنجره های باز شده بزنید.

در پنجره‌ی Permissions for DefaultMediaCost روی (Users group) کلیک کرده و تیک موجود در ستون Allow و مقابل گزینه‌ی Full Control را برای صدور مجوز کنترل را انتخاب کنید و سپس ok  را بزنید. حالا اجازه دسترسی برای تغییر را دارید.

گردآورنده:حسن زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.